İzmit İlçesi Spor ve Sosyal Hizmet Tesisleri Yapılması

Yapım İşi Katılıma Açık Aşırı Düşük Sorgusu Yapın
Doküman
Takip Et

İdare bilgileri bulunmuyor

İdarenin adres ve iletişim bilgileri şartnameden çıkarılamadı.

İletişim bilgilerini EKAP ilanından teyit ediniz.

Zeyilname bulunmuyor

Bu ihalede düzeltme ilanı veya zeyilname yayımlanmamış.

Zeyilname ihale gününe kadar yayımlanabilir; resmi kaynaklardan da kontrol ediniz.

Sonuç ilanı yayımlanmamış

İhale sonuçlansa bile sonuç ilanı ayrıca yayımlanır.

Sonuç ilanı yayımlandığında, bu bölüme eklenecektir.

İhale Bilgileri
İhale Türü
Yaklaşık Maliyet
323.566.103,00 ₺+
İhale Usulü
Açık
Aşırı Düşük TeklifAşırı Düşükte
Açıklama istenecek
Durum
İhale İlanı Yayımlanmış, Katılıma Açık
İş Deneyim Oranı
%80
İlan Tarihi
13.08.2026
İtirazen Şikayet Bedeliİtiraz Bedeli
258.810,00 ₺
İhale Tarihi
11.09.2026 11:00 [ 4 gün 13:48:29 kaldı ]
Benzer İş Grubu
B-III · Bina İşleri — B-II dışındaki bina işleri
İşin Yapılacağı Yer
İzmit/Kocaeli
İhale Detayları
e-İhale
Ekonomik-Mali Yeterlik
Mesleki-Teknik Yeterlik
İş Deneyim Belgesi
Yabancı İstekli
Alt Yüklenici
Fiyat Farkı
e-Eksiltme
Kısmi Teklif
Ortak Alım
Çerçeve Anlaşma
Fiyat Dışı Unsur
Yerli Malı Avantajı
Alternatif Teklif
Konsorsiyum
Avans
Personel Çalıştırmaya Dayalı
İhale İlanı
BİNA İŞLERİ YAPTIRILACAKTIR


İzmit İlçesi Spor ve Sosyal Hizmet Tesisleri Yapılması yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecek olup, teklifler sadece elektronik ortamda EKAP üzerinden alınacaktır.
 İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıda yer almaktadır:
İhale Kayıt Numarası (İKN):2026/1478202
1- İdarenin
1.1. Adı :KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ FEN İŞLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI - ÜSTYAPI ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
1.2. Adresi :Kozluk Mah. Sümer Sok. No:20 İZMİT/KOCAELİ
1.3. Telefon numarası :2623181000 - (3343)
1.4. İhale dokümanının görülebileceği ve indirilebileceği internet sayfası : https://ekap.kik.gov.tr/EKAP/

2- İhalenin
2.1. Tarih ve Saati :11.09.2026 - 11:00
2.2. Yapılacağı (e-tekliflerin açılacağı) adres :Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İhale Toplantı Salonu B Blok 1. Kat İzmit/KOCAELİ

3- İhale konusu yapım işinin
3.1. Adı :İzmit İlçesi Spor ve Sosyal Hizmet Tesisleri Yapılması
3.2. Niteliği, türü ve miktarı :
18200 m² Spor ve Sosyal Hizmet Tesisi
Ayrıntılı bilgiye EKAP’ta yer alan ihale dokümanı içinde bulunan idari şartnameden ulaşılabilir.
3.3. Yapılacağı/teslim edileceği yer :İzmit/Kocaeli
3.4. Süresi/teslim tarihi : Yer tesliminden itibaren 450 (DörtYüzElli) takvim günüdür.
3.5. İşe başlama tarihi : Sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 10 gün içinde
yer teslimi yapılarak işe başlanacaktır.

4- Katılım ve yeterlik kriterleri:
4.1. Katılım ve yeterlik kriterlerine ilişkin istekliler tarafından e-teklif kapsamında sunulması gereken bilgi ve belgeler ile fiyat dışı unsurlara ilişkin bilgi ve belgelere aşağıda yer verilmiştir:
4.1.1. Teklif mektubu.
4.1.2. Teklif vermeye yetkili olunduğunu gösteren bilgi ve belgeler:
4.1.2.1. Tüzel kişilerde; isteklilerin yönetimindeki görevliler ile ilgisine göre, ortaklar ve ortaklık oranlarına (halka arz edilen hisseler hariç)/üyelerine/kurucularına ilişkin bilgi ve belgeler.
4.1.2.2. Vekâleten ihaleye katılma halinde vekile ilişkin bilgi ve belgeler.
4.1.3. Geçici teminat.
4.1.4 İsteklinin iş ortaklığı olması halinde iş ortaklığı beyannamesi.
4.2. Ekonomik ve mali yeterliğe ilişkin bilgi ve belgeler ile bunların taşıması gereken kriterler:
4.2.1. İsteklinin ihalenin yapıldığı yıldan önceki yıla ait yıl sonu bilançosu veya eşdeğer belgeleri:
a) İlgili mevzuatı uyarınca bilançosunu yayımlatma zorunluluğu olan istekliler yıl sonu bilançosunu veya bilançonun gerekli kriterlerin sağlandığını gösteren bölümlerini,
b) İlgili mevzuatı uyarınca bilançosunu yayımlatma zorunluluğu olmayan istekliler, yıl sonu bilançosunu veya bilançonun gerekli kriterlerin sağlandığını gösteren bölümlerini ya da bu kriterlerin sağlandığını göstermek üzere yeminli mali müşavir veya serbest muhasebeci mali müşavir tarafından e-forma uygun olarak düzenlenen belgeyi sunar.
Sunulan bilanço veya eşdeğer belgelerde;
a) Cari oranın (dönen varlıklar / kısa vadeli borçlar) en az 0,75 olması,
b) Öz kaynak oranının (öz kaynaklar/ toplam aktif) en az 0,15 olması,
c) Kısa vadeli banka borçlarının öz kaynaklara oranının 0,50’den küçük olması, yeterlik kriterleridir ve bu üç kriter birlikte aranır.
Yukarıda belirtilen kriterleri bir önceki yılda sağlayamayanlar, son üç yıla kadar olan yılların belgelerini sunabilirler. Bu takdirde belgeleri sunulan yılların parasal tutarlarının ortalaması üzerinden yeterlik kriterlerinin sağlanıp sağlanmadığına bakılır.
4.2.2. İş hacmini gösteren belgeler:
İsteklinin ihalenin yapıldığı yıldan önceki yıla ait, aşağıda belirtilen belgelerden birini sunması yeterlidir;
a) Toplam cirosunu gösteren gelir tablosu,
b) Yapım işleri cirosunu gösteren belgeler,
İsteklinin cirosunun teklif ettiği bedelin % 25 inden, yapım işleri cirosunun ise teklif edilen bedelin % 15 inden az olmaması gerekir. Bu kriterlerden herhangi birini sağlayan ve sağladığı kritere ilişkin belgeyi sunan istekli yeterli kabul edilecektir.

4.3. Mesleki ve teknik yeterliğe ilişkin bilgi ve belgeler ile bunların taşıması gereken kriterler:
4.3.1. Son on beş yıl içinde bedel içeren bir sözleşme kapsamında taahhüt edilen ve teklif edilen bedelin % 80 oranından az olmamak üzere ihale konusu iş veya benzer işlere ilişkin iş deneyimini gösteren belgeler.

4.3.1.1. Tüzel kişi tarafından iş deneyimini göstermek üzere kullanılan belgenin, tüzel kişiliğin yarısından fazla hissesine sahip ve 4734 sayılı Kanuna göre yapılacak ihalelere ilişkin sözleşmelerin yürütülmesi konusunda temsile ve yönetime yetkili olan ortağına ait olması halinde, ticaret ve sanayi odası/ticaret odası bünyesinde bulunan ticaret sicili müdürlükleri veya yeminli mali müşavir ya da serbest muhasebeci mali müşavir tarafından ilk ilan tarihinden sonra düzenlenen ve düzenlendiği tarihten geriye doğru son bir yıldır kesintisiz olarak bu şartların korunduğunu gösteren, e-forma uygun belgenin kullanılması zorunludur.
4.3.1.2. 4734 sayılı Kanun kapsamındaki idarelere taahhüt edilenler dışında yurt dışında gerçekleştirilen işlerden elde edilen iş deneyiminin 13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 195 inci maddesinin ikinci fıkrası gereğince pay çoğunluğuna dayanarak kurulan şirketler topluluğu ilişkisi içinde kullanılması halinde bu hukuki ilişkiyi ve bu ilişkinin süresini tevsik eden belgelerin sunulması zorunludur.

4.4. Bu ihalede benzer iş olarak kabul edilecek işler ve benzer işe denk sayılacak mühendislik ve mimarlık bölümleri:
4.4.1. Bu ihalede benzer iş olarak kabul edilecek işler:

B/III Grup Bina İşleri Benzer İş Olarak Kabul Edilecektir.

4.4.2. Bu ihalede benzer işe denk sayılacak mühendislik ve mimarlık bölümleri:
İnşaat Mühendisliği

5- Ekonomik açıdan en avantajlı teklif sadece fiyat esasına göre belirlenecektir.

6- İhale yerli ve yabancı tüm isteklilere açıktır.


7- İhaleye teklif verecek olanların, EKAP hesabına giriş yaparak ihale dokümanını indirmeleri zorunludur.

8-Teklifler, EKAP üzerinden teklif mektubu ile ihaleye katılım belgesi ve diğer ekler kullanılarak hazırlanacak ve e-imza ile imzalanarak ihale tarih ve saatine kadar EKAP üzerinden gönderilecektir.

9- İstekliler tekliflerini, anahtar teslimi götürü bedel üzerinden vereceklerdir. İhale sonucunda, üzerine ihale yapılan istekliyle anahtar teslimi götürü bedel sözleşme imzalanacaktır.

10- Bu ihalede, işin tamamı için teklif verilecektir.

11- İstekliler teklif ettikleri bedelin %3’ünden az olmamak üzere kendi belirleyecekleri tutarda geçici teminat vereceklerdir.

12- Bu ihalede elektronik eksiltme yapılmayacaktır.

13- Verilen tekliflerin geçerlilik süresi, ihale tarihinden itibaren 120 (YüzYirmi) takvim günüdür.

14- Konsorsiyum olarak ihaleye teklif verilemez.

15- Diğer hususlar:
İhalede Uygulanacak Sınır Değer Katsayısı (N) : 1
Teklifi sınır değerin altında kalan isteklilerden Kanunun 38 inci maddesine göre açıklama istenecektir.

İtirazlar ve Şikayetler
Bu ihaleye henüz bir itiraz yok.
İş Kalemleri 1 kalem
#İş Kaleminin AdıMiktar
1 Ayrıntılar için İdari ve Teknik Şartname bölümlerine bakınız.
İhale Dokümanları kişisel veriler gizlenmiştir
ÇELİK KONSTRÜKSİYON İMALATI İŞLERİ TEKNİK ŞARTNAMESİ
1. GENEL
Aşağıda belirtilen standart ve şartnamelerde, sözleşme konusu işin yapımına ait genel
esaslar tariflenmekte olup, aralarında çelişki olması halinde daha bağlayıcı olan esas
alınacaktır. Aşağıdakiler ile sınırlı kalmaksızın sözleşme konusu iş ile ilgili Ulusal ve
uluslararası tüm standartlara, kural ve talimatlara Yüklenici uymak mecburiyetindedir.
Çelik Konstrüksiyon için;
TS 39 Boyalar
TS 61 Bağlama Elemanları-Vidalar
TS 79/1 Pul ve Rondelalar
TS 79-2 Konik Rondelalar (I Profiller için)
TS 79-2 Konik Rondelalar (U Profiller için)
TS 79/14 Dairesel Rondelalar
TS 79/17 Konik Rondelalar (I Profiller için)
TS 79/19 Konik Rondelalar (U Profiller için)
TS 80 Cıvata, Somun ve Dişli Elemanlar için Genel Şartname
TS 498 Yapı Elemanlarının Boyutlandırılmasında Alınacak Yüklerin Hesap
Değerleri 2007 Deprem Yönetmeliği
TS 648 Çelik Yapıların Hesap ve Yapım Kuralları
TS 908 Çelik Eşkenar Köşebentler-Sıcak Haddelenmiş, Yuvarlak Köşeli
TS 909 Çelik Çeşitkenar Köşebentler-Sıcak Haddelenmiş, Yuvarlak Köşeli
TS 910 Sıcak Haddelenmiş Çelik Profiller
TS 911 EN 10055 Sıcak haddelenmiş yuvarlak köşeli çelik T profiller- Boyutlar, şekil
ve boyut toleransları
TS 912/T2 Çelik U Profilleri- Sıcak haddelenmiş yuvarlak köşeli
TS 913/T1 Çelik Z Profilleri- Sıcak haddelenmiş, yuvarlak köşeli
TS 914 EN ISO 1461 Demir ve çelikten yapılmış malzemeler üzerine sıcak daldırılmış
galvaniz kaplamalar- Özellikler ve deney metodları
TS 1026 Metrik Ölçülü altı köse somunlar
TS EN 1090-1/AC 2010 Çelik Yapı Uygulamaları
Bölüm 1: Yapısal bileşenlerin uygunluk değerlendirme gerekleri
TS EN 1090-2 Çelik ve Alüminyum Yapı Uygulamaları
Bölüm 2: Çelik yapılar için teknik gerekler
TS 2162, TS 2162 EN 10025 Genel Yapı Çelikleri; Alaşımsız Yapı Çeliklerinden İmal
Edilen Sıcak Hadde Mamulleri-Teknik Teslim Şartları
TS 3576 EN 20898-1 Bağlama Elemanlarının Mekanik Özellikleri, Cıvata ve Saplamalar
TS ISO 7411 – 7412 Altı köşe baslı cıvatalar
TS EN 1991-1 -3/AC Yapılar üzerindeki etkiler
Bölüm 1-3: Genel etkiler - Kar yükleri (Eurocode 1)
TS EN ISO 2081 Metalik ve diğer inorganik kaplamalar - Demir veya çeliklerin
üzerinde ilave işlemle elektrolitik çinko kaplamalar
TS 3812 ISO 4997 Yassı Çelik Mamüller-Yapı Kalitesinde-Soğuk Haddelenmiş Çelik
Levha
TS ISO 8992 Bağlama elemanları - Cıvatalar, vidalar, saplamalar ve somunların
genel özellikleri
TS EN 10025-1 Sıcak haddelenmiş yapı çelikleri
Bölüm 1 : Genel teknik teslim şartları
TS EN 10025-2 Sıcak haddelenmiş yapı çelikleri
Bölüm 2 : Alaşımsız yapı çeliklerinin teknik teslim şartları
1 / 10
TS EN 10025-3 Sıcak haddelenmiş yapı çelikleri
Bölüm 3 : Normalize edilmlş/normallze ederken haddelenmiş,
ince taneli, kaynak edilebilir yapı çeliklerinin teknik teslim şartları
TS EN 10025-4 Sıcak haddelenmiş yapı çelikleri
Bölüm 4 : Termomekanik olarak haddelenmiş, ince taneli kaynak
edilebilir yapı çeliklerinin teknik teslim şartları
TS EN 10025-5 Sıcak haddelenmiş yapı çelikleri
Bölüm 5 : Atmosferik korozyona dayanımı iyileştirilmiş yapı
çeliklerinin teknik teslim şartları
TS EN 10025-6 Sıcak haddelenmiş yapı çelikleri
Bölüm 6: Suverilmiş ve temperlenmiş dutumdaki yüksek akma
dayanımlı yapı çeliklerinden imal edilmiş yassı mamullerin teknik
teslim şartları
TS EN 10029:2010 Sıcak Haddelenmiş 3mm veya Daha Kalın Çelik Levhalar Ölçü,
Şekil ve Kütle Toleransları
TS EN 10034 Çelik I ve H Profilleri-Biçim ve boyut toleransları
TS EN 10051:2010 Sürekli Sıcak Haddelenmiş, Kaplanmamış Çelik Levha, Sac ve
Geniş Şeritlerden Kesilmiş Alaşımsız ve Alaşımlı Çelik- Boyut ve
Şekil Toleransları
TS EN 10056-1,2 Yapı Çelikleri - L Profiller ve Köşebentler
TS EN 10058 Genel kullanım amaçları için sıcak haddelenmiş yassı çelik
çubuklar- Boyutlar, şekil ve boyut toleransları
TS EN 10083-2 Suverilmiş ve temperlenmiş çelikler - Bölüm 2: Alaşımsız
çeliklerin genel teknik teslim şartları
TS EN 10210-1 Çelik Profiller- Sıcak Haddelenmiş İçi Boş Alaşımsız ve İnce Taneli
Yapı Çeliklerinden
Bölüm-1: Teknik teslim şartları
TS EN 10210-2/AC Çelik Profiller- Sıcak Haddelenmiş içi Boş Alaşımsız ve ince Taneli
Yapı Çeliklerinden
Bölüm-2: Teknik teslim şartları
TS EN 10216-1,2 Dikişsiz Çelik Çekme borular
TS EN 10217-1/ Çelik Borular-Kaynaklı-Basınç Amaçları İçin Teknik Teslim Şartları
Bölüm-1: Belirtilen Oda Sıcaklık Özellikleri Olan Alaşımsız Çelik
Borular
TS EN 10217-2/ Çelik Borular-Kaynaklı-Basınç Amaçları İçin Teknik Teslim Şartları
Bölüm-2: Belirtilen Yüksek Sıcaklık Özellikleri Olan Elektrik
Kaynaklı Alaşımsız ve Alaşımlı Çelik Borular
TS EN 10219-1 Yapısal Çelik Borular-Dikişli, Alaşımsız, İnce Taneli Çeliklerden
Soğuk Şekillendirilerek Kaynak Edilmiş Bölüm 1: Teknik Teslim
Şartları
TS EN 10219-2 Yapısal Çelik Borular-Dikişli, Alaşımsız, İnce Taneli Çeliklerden
Soğuk Şekillendirilerek Kaynak Edilmiş Bölüm 2: Toleranslar,
Boyutlar ve Kesit Özellikleri
TS EN 10255+A1 Kaynak Edilmeye ve Diş Açmaya Uygun Alaşımsız Çelik Borular-
Teknik Teslim Şartları
TS EN 10279 Sıcak Haddelenmiş Çelik U Profilleri- Şekil, boyut ve kütle
toleransları
TS EN 10346 Sıcak daldırmayla sürekli olarak kaplanmış çelik yassı mamuller-
Teknik teslim şartları
TS 12430-32-34-35 Altı köşe baslı cıvatalar
TS EN 14399-1,3,4,8 Altıköşe başlı cıvatalar
2 / 10
TS 12429, TS 12430, Altı köşe Cıvatalar, Metrik
TS 12431, TS 12432,
TS 12433, TS 12434,
TS 12435, TS EN 24014,
TS EN 24015, TS EN 24016,
TS EN 24017, TS EN 24018,
TS EN 28676, TS EN 28765
standartlarından uygun olanları seçilecektir.
DIN 6914
DIN 6915
DIN 6916
DIN 6918
DIN 18800
Kaynak işleri için;
TS 280 EN ISO 9018:2005 Kaynak dikişleri üzerinde tahribatlı muayeneler
TS 281 Teknolojik eğme deneyi
TS 282 Kaynak dikişleri üzerinde tahribatlı muayeneler-Eğme deneyleri
TS 283-1/2/3 EN ISO 17642-1/2/3 Metal malzemelerdeki kaynakların tahribatlı
muayeneleri
TS EN 287-1 Kaynakçıların yeterlilik sınavı- Ergitme kaynağı - Bölüm 1: Çelikler
TS 563 EN 499 Kaynak sarf malzemeleri
TS 3357 Çelik yapılardaki kaynaklı birleşimlerin hesap ve yapım kuralları
TS EN ISO 2560 Kaynak sarf malzemeleri
TS EN ISO 3834-2 Metalik malzemelerin ergitme kaynağı için kalite şartları
Bölüm 2: Kapsamlı kalite şartları
TS EN ISO 5173 Kaynak dikişleri üzerinde tahribatlı muayeneler-Eğme deneyleri
TS EN ISO 15614-1 Metalik Malzemelerin Kaynak Prosedürlerinin Şartnamesi ve
Onayı - Kaynak Prosedürü Deneyi-Bölüm 1
Bu şartnamede belirtilmemiş, ancak işin doğası gereği yapılması gereken uygulamalarda,
uygulama detaylarının ve malzemelerin Yatırımcı / PY tarafından onaylanmış olması,
Yükleniciyi yapılan işin ve kullanılan malzemenin hatasından ve telafisi sorumluluğundan
kurtarmayacaktır.
1. MALZEME
Tüm malzemeler ve ekipmanlar Yatırımcı / PY’e onaylattırılacaktır.
Yapısal çelik, uygulama projelerine göre, St 37 olacaktır. Malzemeler ilgili standartlarında
belirtilen çekme dayanımı, akma sınırı, elastisite modülü, kayma modülü ve ısı genleşme
katsayılarına haiz olacaktır.
St 37 (S235 )Çelik malzemesinin özellikleri:
 Çekme Dayanımı Td = 3.700 - 4.500 kg/cm2
 Akma Sınırı Ta = 2.400 kg/cm2
 Elastisite Modülü E = 2.100.000 kg/cm2
 Kayma Modülü G = 810.000 kg/cm2
 Isı Genleşme Katsayısı T = 0.000012
3 / 10
St 44 (S275) Çelik malzemesinin özellikleri:
 Çekme Dayanımı Td = 4.300 - 5.100 kg/cm2
 Akma Sınırı Ta = 2.800 kg/cm2
 Elastisite Modülü E = 2.100.000 kg/cm2
 Kayma Modülü G = 810.000 kg/cm2
 Isı Genleşme Katsayısı T = 0.000012
St 52 (S355) Çelik malzemesinin özellikleri:
 Çekme Dayanımı Td = 5.200 - 6.200 kg/cm2
 Akma Sınırı Ta = 3.600 kg/cm2
 Elastisite Modülü E = 2.100.000 kg/cm2
 Kayma Modülü G = 810.000 kg/cm2
 Isı Genleşme Katsayısı T = 0.000012
Stud (kayma elemanı) S235 kalite 19mm çaplı, 25cm ara ile. hadve arasına 1 sıra olacak
şekilde montajı yapılacaktır.
Kompozit döşeme imalatlarında kullanılacak olan 1 mm kalınlığındaki trapez sac ve kayma
kamaları proje tasarımına göre seçilerek Yatırımcı / PY’e onay için sunulacaktır.
Kayma kamaları, trapez sacın montajından sonra uygun stud makinaları ile çakılacaktır.
İmalat rastgel seçilen kısımlarda kontrol test edilecek ve uygun olmayan kısımlar
yenilenecektir.
Yüklenici, çelik profil ve levhaları muntazam bir şekilde, suya ve çamura değdirmeden ağaç
takozlar üzerinde depolayacaktır. Takozlar malzemenin deformasyonuna imkan vermeyecek
şekilde teşkil edilecektir. Cıvata, somun ve rondelalar muntazam havalanan bir ambarda
raflarda tasnifli bir şekilde stoklanacaktır.
Bulonlar ve somunlar DIN 6914 galvanizli 10.9 kalitede olacaktır. Bulonların Min. Çekme
dayanımı 1000 MPa ve Akma dayanımı 900 Mpa olacaktır.
Bulonlara uygulanacak öngerme ve tork değerleri;
Bulon M16 M20 M24 M27
Ön germe kuvveti (ton) 10 16 22 29
Tork değeri (kg-m) 30 60 100 150
Bulonlar yukarda belirtilen tork değerleri gözetilerek sıkılmalıdır.
Kullanılan tork anahtarları TS EN ISO 6789 a göre %4 hassasiyete sahip olmalıdır.
1. UYGULAMA
3.1. Hazırlık
Uygulama yapılacak olan yüzeyler ve alanlar; toz, moloz, gevşek malzeme, yağ ve
benzerlerinden temizlenecektir.
4 / 10
3.3. Uygulama
 Genel
 İmalatta ve şantiyede montaj esnasında çalışacak kaynak işçileri gerekli sertifikalara
sahip olacaklardır. Bu belgeler Yatırımcı / PY’e sunularak onay alındıktan sonra İşçiler
imalatlara başlayacaktır. Eğer herhangi bir deneme yapmak gerekir ise, kaynak işçileri
teste tabi tutulabilinir. Gerekli sertifika ve belgelere sahip olsa dahi Yatırımcı / PY
tarafından uygun nitelikte olmadığına karar verilen işçiler Şantiyede çalıştırılmayacaktır.
 Yüklenici İş programına göre gerekli olan tüm malzemeleri ve yardımcı elemanlarını,
ekipmanlarını tam olarak temin edecek ve aynı anda Şantiyede bulundurulacaktır.
 Her sevkiyatta kullanılan yapı çeliğinin test ve analizini içeren imalatçı raporları (mill
certificates) Yatırımcı / PY’e verilecektir.
 Tüm çelik imalatlar için üzerine gelecek elemanların montaj delikleri, tüm projeler
Yüklenici ve alt Yükleniciler tarafından incelenerek atölyede delinecektir. İnşaat
sahasında oksijenle delik delinmesi kesinlikle yasaktır. Kaynakla eleman tespiti yapılması
da inşaat sahasında yasaktır. ”Atölyede kaynak, şantiyede bulon” esasıyla çalışılacaktır.
 Çelik konstrüksiyon işleri, projesine göre tasarlanan Çelik taşıyıcı sistem, bağlantı
köprüleri, pergolalar, iç ve dış mekân çelik merdivenler, daire giriş saçakları, çeşitli sistem
ve ekipman taşıyıcıları, çelik konstrüksiyon döşeme trapez sacı, projeye göre
oluşturulmuş mimari konsept taşıyıcıları vb. kısımlardan projede olanları kapsamaktadır.
 Yüklenici tarafından, İşin her aşmasında İş güvenliği ve İşçi sağlığı tedbirleri en üst
düzeyde uygulanacak ve gerekli tedbirler alınacaktır.
 KESİM VE DELME AŞAMALARI
 Kesim isleri, profil makaslarında friksiyon testereler, oksi asetilen veya oksi propan
kullanılarak yapılacaktır.
 Küçük parçaların kesiminde giyotin makas ve el kaynak şaloması kullanılabilecektir.
 Malzemenin Kesim hattında oluşan çapaklar, pürüzler proje ölçülerine riayet edilerek
temizlenecektir.
 İmalat takibinde ve elemanların yerlerine nakli esnasında hata yapılmaması için
kesilen tüm parçalar projeye göre numaralandırılacaktır.
 Levha malzemenin kesiminde, oksi asetilen ve oksi propan kesiciler kullanıldığında bu
işleme ait özel ray profilleri kullanılacaktır. Köşebent veya diğer profiller kılavuz olması
maksadıyla kullanılmayacaktır.
 Kesim işlemi birbirini kesen iki dik doğrultuda yapılıyor ise, kesim noktası önce matkap
ile delinecek ve sonra kesim yapılacak ve kesim hattında çentik bulunması kesinlikle
engellenecektir.
 Çapak temizliği yapılırken proje ölçülerine dikkat edilecektir.
 Lamaların yuvarlak uçları, spiral taşı ile düzeltilecektir.
 Kalınlığı 7 mm’ye kadar olan sac levhalar giyotin makas ile kesilecek ve standartlara
uygun kaynak aralığı bırakılacaktır.
 Kalınlığı 7 mm’den fazla olan sac levhalarda ise standartlara uygun kaynak ağzı
açılacaktır.
 Kalınlığı 12 mm’ye kadar olan profil kısımlarında ve plakalarda delme işlemi
zımbalama ile yapılabilinir.
 Kalınlığı 12 mm ve daha üstü olan parçalar veya değişiklik kalınlıktaki parçalar
civatalar ile sabitlenerek matkap vasıtasıyla delinecektir.
 Kaynak Şaloması ile delik açılmayacaktır.
 Projeye ve standartlara uygun olmayan delikler ve ölçüler kabul edilmeyecek ve
imalat tekrarlatılacaktır.
 Levhalardan kaynaklı birleşimle teşkil edilen profillerin veya kompoze olarak teşkil
edilen elemanların boy kesimi kaynak işlemlerinden sonra yapılacaktır.
5 / 10
 KAYNAK İSLERİ
 Şartname konusu, yalnız elektrik ark kaynağıdır.
 Yüklenici standartlara ve/veya Şartnameye uymayı engelleyen koşullarla karşılaştığı
takdirde bunları yazılı olarak Yatırımcı / PY’e bildirecek, Yatırımcı / PY’nin vereceği
karara göre hareket edecektir. Aynı şekilde standartlardan mecburi sapmalar için de
Yatırımcı / PY onayı alınacaktır.
 Projelerde gösterilen kaynak detayları ve kaynakla ilgili sair hususlara uyulacaktır.
Projelerde belirtilmeyen hususlar için şartname ve standartlara uyulacaktır. Projeler,
şartname ve standartlar arasında çelişki görüldüğü takdirde Yatırımcı / PY onayına
başvurulacaktır.
 Yüklenici, işi zamanında ve kaliteli olarak tamamlamak için gerekli sayıda ve
özelliklerde personel, ekipman, cihaz ve malzemeye sahip olacaktır.
 Yüklenici, yeterli düzeyde ve sayıda kaynak bilgisine sahip kaynak nezaretçisi
görevlendirmek zorundadır.
 Yüklenici, çalıştırmayı planladığı kaynakçı ve kaynak operatörlerinin nitelik testlerini
yapmak ve uygulanacak her türlü kaynağı yapabilecek kadar eğitmekle sorumludur.
 Yüklenici, kaynak sırasında oluşan sağlığa zararlı gazlara karşı, kaynak işlemi yapılan
ortamları yeterli ölçüde havalandıracaktır.
 Yüklenici gerek kendi personeli, gerekse çevrede çalışabilecek diğer personel için,
çalışmalarıyla ilgili emniyet tedbirlerini alacaktır.
 Yüklenici, Yatırımcı / PY’nin görevlendirebileceği kaynak kontrolörlerine, kontrol ve
muayene için gerekli her türlü kolaylığı gösterecektir.
 Yüklenici, Yatırımcı / PY’nin onayını alınmadan işi, alt imalatçılara yaptıramaz.
 Yüklenici, bitmiş kaynağın kalitesinden tam olarak sorumludur.
 Bitmiş kaynağın (gerekli ise gerilme giderme tavlaması sonrası) mukavemeti,
sürekliliği ve diğer fiziksel özellikleri, en az birleştirilen parçalar düzeyinde olacaktır.
 Kaynak ağızları için DIN 2559 P.1 ve P.2 DIN 8551 P.1 ve P.4'e uyulacaktır.
 Aksi istenmedikçe 4mm ve yukarı kalınlıklardaki malzemelerin alın kaynağında
muhakkak kaynak ağzı kullanılacaktır.
 Kaynağı yapılan parçalar arasında kalınlık farkı olduğunda, kalın parça ucu uygun
eğimle inceltilerek ince parçanın kalınlığına eşit hale getirilecektir.
 Kaynak ağzı, istenen metotla açılabilir. Ancak alevle açılan kaynak ağızları taşlanarak
hatasız bir kaynak ağzı elde edilecektir.
 Alaşımlı çeliğin karbonlu çeliğe kaynağı için seçilecek elektrodlar, alaşımlı çeliğe
benzer malzemeden olacak, alaşımlı çelik yapısını değiştirmeyecektir.
 Kaynak yapılacak parçaların sıcaklığı hiçbir surette 5C'ın altında bulunmayacaktır.
 Şasi bağlantısı, kaynak yapılacak parçaya mıknatıs ve özel mengenelerle tutturulacak,
kaynak dikişi ile şasi arasında vana, flanş vs. gibi hiç bir kesinti olmayacak, arkın yalnız
kaynak dikişinde teşkili sağlanacaktır.
 Çok pasolu kaynakta her pasodan sonra curuf, sıçrıntı ve diğer yabancı malzemeler
iyice temizlenecektir.
 Kaynak, mümkün olduğu kadar kesintisiz devam ettirilecek, üst üste gelen iki paso
aynı noktada kesilmeyecektir.
 Kaynağa ara verildiği takdirde yeniden başlanacağı zaman yarım kalan kaynağa ait
parçalar, kaynak sıcaklığına kadar ısıtılacaktır. Yeterli kalınlıkta bir kök paso
tamamlanmadan kaynağa ara verilmeyecektir.
 Mecbur kalınmadıkça dolgu teli kullanılmayacaktır.
 Saç malzemeden kesilmiş ince çubuklar, paslanmaz çeliklerin gazaltı kaynağında
kaynak teli olarak kullanılmayacaktır.
 Kirli, nemli ve fazla yabancı madde içeren kaynak tozları, kesinlikle kullanılmayacaktır.
6 / 10
 Aşağıdaki olgular kaynak hatası olarak nitelenir.
Gözenek (düzenli dağınık, kümelenmiş, çizgisel)
Curuf kalıntısı
Tungsten kalıntısı (özellikle kritik işlerde)
Yetersiz erime
Nüfuziyet azlığı
Yanma oluğu
Kaynak metali taşması (bileşme olmadan) veya azlığı
Çatlaklar (enine, boyuna, yıldız, krater, dağınık, dallı, ısının tesiri altındaki
bölgede (ITB), esas metalde, kaynak metalinde)
Uygun olmayan kaynak dikişi boyutu (çok büyük veya küçük)
Kaynak profil hatası (fazla içbükeylik veya dışbükeylik)
Kaynak dikişi akması
Metallurjik çentikler (Yapı farklılığından ortaya çıkabilir)
Parça üstünde ark tutuşturma
Kaynak metali sıçraması
Kaynaklı parçanın tolerans dışı ölçüleri, açısal distorsyonu, eksen kayması
Yüzeydeki taş, keski kalem yaraları
 Her türlü kaynak hatası önlenmelidir.
 Kaynak, Yatırımcı / PY’nin sorumluluğunda görülmemeli, kaynak ağzı hazırlayan,
kaynağa hazırlayan, kaynak ve kaynakçı yardımcısı ve ilgili tüm şahıslar kaliteli kaynak için
gerekeni yapmalıdır.
 Muayene edilecek yüzeyler, yağ, gres, boya, pas, cüruf, su, kir, kum ve diğer yabancı
maddelerden temizlenmiş olacaktır. Muayene için tel fırça ile temizlemek genellikle
yeterlidir. Muayene için kum püskürtme uygulanmayacaktır.
 Çatlak türündeki süreksizlikler kabul edilmeyecektir.
 Kaynak yüzeyleri her türlü kir, pas, toz, yağ vb. maddelerden arındırılmış olacaktır.
 Kaynak Elektrotları standartların gerektirdiği çaplarda ve rutubetsiz olacaktır.
Yüklenici elektrot kurutma dolabını birim fiyata dâhil olarak temin edecektir.
 Elektrodlar, imalatçısı tarafından verilen amper değerlerine göre kullanılacaktır.
 Kaynak ağzı açılarak kaynak işlemine başlanacaktır. Ağız açmak için kaynak ağzı açma
makinesi veya havalı çekiçler kullanılacaktır. Kaynak ağzı için oksijen kullanıldığında
temizleme işlemini müteakiben kaynak yapılabilecektir.
 Kaynak bitim noktasından elektrod, en az 1 cm geri çekilerek kaldırılacak ve açık
krater bırakılmayacaktır.
 Kaynak hatlarında boşluk olmayacak ve kaynak bölgesi ölçüleri ve kalınlığı, ilgili
standartlara uygun olacaktır.
 Kaynaklar proje ve standartlarda belirtilen ölçülerde çatlaksız ve düzgün bir şekilde
olacaktır.
 Tozaltı kaynak işlemini müteakiben, çelik konstrüksiyona elemanında ek gerilme
eğilme veya distorsiyon olmamasına dikkat edilecek, aksi durumlarda tavlama yapılarak
çelik konstrüksiyon elemanı, bu ek gerilmelerden kurtarılacaktır
 Elektrodla ark teşekkülü yapılmak istenirse profile darbe vurulmayacaktır.
 Kaynak tamamlandıktan sonra cüruflar, çekiçle dövülerek kırılacak ve tel fırça ile
tamamen temizlenecektir.
7 / 10
 Ultrasonik veya röntgen ile kaynaklar birkaç numune olacak şekilde kontrol
edilecektir.
 Tüm kaynaklar göz ile kontrol edilecektir.
 Kaynaklar gerektiği kadar test ve aletler ile kontrol edilecek eğer ihtiyaç duyulursa
tümü kontrol edilecektir.
 Kaynak işlemi esnasında, malzemede deformasyon olmamasına dikkat edilecek ve
gerekli tedbirler alınacaktır.
 Boyama işlemine kaynak kontrolü tamamlandıktan ve onaylandıktan sonra
geçilecektir.
 İç gerilme oluşmaması için kaynak hatları dövülerek tavlanacaktır.
 Kaynaklar, ani soğuk, rüzgâr ve yağmurdan korunacaktır.
 Kaynak işlemleri esnasında gerekli İş güvenliği ve İşçi Sağlığı tedbirleri alınacaktır.
 Proje ve standartlara uymayan kaynak işlemleri kabul edilmeyecek ve imalat tekrarı
yaptırılacaktır.
 KUMLAMA
 Kaynak kontrolü ve onayı tamamlandıktan sonra boya işlemine geçmeden tüm
parçalara standartlara uygun olarak kumlama yapılacaktır.
 Kumlama işlemi ISO 8501-1 Sa2½ (İsveç Standardı SA 2½) SSPC-C SP10 kalitesinde ve
buna uygun kum ile yapılacaktır.
 Kumlama uygulanacak parçalar, yağ, gres, kir, pas, oksit, pas türevleri, toz ve diğer
yabancı maddelerden temizlenecektir.
 Kumlama işlemi standartlara uygun olarak atölye ortamında gerçekleştirilecektir. Eğer
sahada yapılması gerekli bir durum oluşursa standart ve yöntemi İş sahibinin onayına
göre uygulanacaktır. Sahada uygulanması halinde SSPC-SP 6/NACE-3, ISO 8501 1-1: 1988
(E) (SIS 05 59 00) Sa-2 standartlarından biri ilave standart olarak kullanılabilecektir.
 Kumlama yapıldıktan sonra en az 2 saat içinde astar boya ile yüzey korumasına
geçilecektir
EKAP dökümanlarından alınmıştır. Bir farklılık olursa, EKAP dökümanları esas alınmalıdır. Kişisel veriler (ad-soyad, telefon, TC, IBAN vb.) KVKK gereği gizlenmiştir.
📊 Kırım İstatistikleri

Bu idare, önceki benzer ihalelerinde yaklaşık maliyetin ortalama %18 altına sözleşme imzalamıştır.

%18
Ortalama kırım
%13 – %24
İhalelerin çoğu bu aralıkta
💡 Örnek: yaklaşık maliyet 10.000.000 ₺ ise, yukarıdaki kırım aralığına karşılık gelen sözleşme bedelleri kabaca 7.580.000 – 8.660.000 ₺ arasındadır.
🗄️ Bu idarenin geçmiş 55 yapım i̇şi ihalesinden hesaplandı · Geçmişe dayalı tahmindir Sorumluluk reddi beyanı Diyosis, bu analizi geçmiş ihalelerdeki verilere dayanarak tahmini olarak hesaplamıştır. Bağlayıcı değildir, resmi bir değerlendirme niteliği taşımaz. Sorumluluk kabul edilmez.
Sonuç Henüz Açıklanmadı
Bu ihale henüz sonuçlanmamış. Sonuç bilgileri açıklandığında otomatik olarak güncellenecek.
🔔 Bildirim Al
WhatsApp'tan yazın